Małżeństwa i rozwody w Polsce
Niniejsza praca Małżeństwa i rozwody w Polsce opiera się na zaprezentowaniu w narzędziu PowerBI, danych statystycznych dotyczących zawieranych w Polsce małżeństw i rozwodów w przekroju czasowym, jak i terytorialnym. Raport składa się z 6 zakładek, z której każda prezentuje nieco inne właściwości tego narzędzia do wizualizacji danych.
Pierwsza z zakładek jest spisem treści, który interaktywnie pozwala nam przechodzić do kolejnych zakładek zgodnie z tym, jakie dane chcemy analizować.
Kolejna z nich stanowi swego rodzaju grę, w której użytkownik, poprzez wybory dokonane na fragmentatorach, może sprawdzić, jaki procent społeczności z jego grupy wiekowej oraz płci, w danym roku zawarło związek małżeński bądź wzięło rozwód w stosunku do ogółu ludności jego grupie wiekowej. W uproszczeniu zostało to nazwane prawdopodobieństwem wzięcia ślubu oraz prawdopodobieństwem wzięcia rozwodu.
Kolejna zakładka prezentuje ogólne prawidłowości dotyczące tych 2 zjawisk zarówno w wizualizacji w postaci wykresu kolumnowego, dotyczącej zmian rok do roku, jak również map Polski, na których w sposób kolorystyczny przedstawione jest natężenie zjawiska. Użytkownik ma możliwość zawężenia informacji poprzez użycie fragmentatora województw. Na wizualizacji kolumnowej, został zastosowany parametr pola, który pozwala użytkownikowi zmieniać to, czy chce widzieć statystyki małżeństw, czy rozwodów. Na wyżej wspominanej wizualizacji, użytkownik może skorzystać z opcji „drąż wskroś”, aby zapoznać się głębiej ze statystykami dotyczącymi konkretnego roku.
Zakładki „Małżeństwa”, „Rozwody” oraz „Małżeństwa i rozwody”, pierwotnie są ukryta dla użytkownika końcowego, ukazują się w momencie wyboru drąż wskroś zgodnie z powyższym akapitem.
Zakładka „Małżeństwa” poza prezentacją wizualną podstawowych danych, przedstawia również efekty napisanych miar, które są wrażliwe na prawidłowości pomiędzy rokiem wybranym, a rokiem go poprzedzającym. Zaprezentowane są: wzrosty/spadki ilości zawartych małżeństw rok do roku w ujęciu całkowitym, ujęciu wedle wieku kobiet i mężczyzn oraz wedle rodzaju zawieranych małżeństw.
Zakładka „Rozwody” jest odzwierciedleniem poprzedniej tylko dla przeciwnego zjawiska.
Ostatnia ze stron podzielona jest na 2 obszary. Pierwszy prezentuje szczegółowe dane dotyczące małżeństw w wybranym roku. Zastosowane są karty, które przedstawiają dane dot. Ilości małżeństw w wybranym roku, jak również w roku poprzedzającym. Na wykresach kolumnowych użytkownik może zapoznać się ze strukturą wiekową kobiet i mężczyzn, którzy w wybranym roku zawierali związek małżeński. Wykresy kolumnowe prezentują dane w podziale na poprzedni stan cywilny małżonków, a wykres kołowy prezentuje podział wedle rodzaju małżeństw: cywilne/wyznaniowe.
Druga część zakładki „Małżeństwa i rozwody” zawiera dane szczegółowe dotyczące rozwodów. Tutaj również znajdują się karty z danymi dotyczącymi wybranego roku oraz roku poprzedzającego, a także struktura wiekowa kobiet i mężczyzn, którzy rozwiedli się. Użytkownik na wykresach słupkowych jest w stanie zapoznać się także z podziałem według lokalizacji: miasto/wieś, a także podziałem według powodu rozwodu.
Do kogo skierowana jest aplikacja?
- Osoby zajmujące się analizą danych demograficznych i społecznych
- Urzędnicy państwowi
- Badacze społeczni
- Studenci i wykładowcy poszukujący narzędzi do wizualizacji danych z zakresu demografii i socjologii
Główne atuty
- Kompleksowość analizy oparta na danych GUS.
- Możliwość drążenia wskroś w celu uzyskania szczegółowych danych.
- Dopracowana grafika i intuicyjna nawigacja.
- Interaktywność pozwalająca użytkownikowi na dostosowywanie zakresu analiz.
Funkcje Power BI wykorzystane w aplikacji:
- Power Query: narzędzie do pobierania, przekształcania i ładowania danych z różnych źródeł.
- DAX: język formuł w Power BI, wykorzystywany do tworzenia zaawansowanych obliczeń i analizy danych..
Wykorzystana wiedza z kursów
Analityka biznesowa w Power BI, Zaawansowana analityka biznesowa w Power BI
Autorzy
Magdalena Wiącek